AnasayfaKapıTakvimSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

Godfrey Goodwin anısına...

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
GodfreyxCeLLaD
5 lvl
5 lvl

MesajKonu: Godfrey Goodwin anısına...   Cuma Nis. 17, 2009 11:29 am

Tanınmış Osmanlı sanat ve mimarlık tarihçisi Profesör Godfrey Goodwin(1921-2005) geçen 18 Ağustos`ta vefat etti. Geride bıraktığı eserlerinin başlıcalarını şöyle sıralayabiliriz: Başyapıtı olan `A History of Ottoman Architecture/Osmanlı Mimarlık Tarihi`, `The Janissaries/ Yeniçeriler`, `Islamic Spain/ İspanya`da İslam`, `Sinan: Ottoman Architecture and Its Values Today/ Sinan: Osmanlı Mimarisi ve Bugünkü Değerleri`, `The Private World of Ottoman Women/ Osmanlı Kadınlarının Özel Dünyası`, ``Topkapi Palace: An Illustrated Guide to Its Life and Personalities/Topkapı Sarayı`nda Yaşam ve Yaşayanlar Hakkında Resimli Rehber` ... Kitapların konularından da anlaşılacağı üzere, Godfrey Goodwin bir Türkiye ve Osmanlı hayranıydı. 1952`den 1971`e kadar yurdu İstanbul oldu. 1958`e kadar İngiliz Erkek Lisesi`nde, daha sonra Robert Kolej`de İngilizce, İngiliz Edebiyatı ve Sanat Tarihi hocalığı yaptı. 1965`te Gillian Chorley ile evlendi, oğlu Robert 1968`de doğdu. İngiltere`ye döndükten sonra hocalığa devam etti, yayıncılık yaptı, bu arada Kraliyet Asya Araştırmaları Derneği`nin direktörlüğünü üstlendi. Oxford Üniversitesi çayırında her yıl düzenlenen `Osmanlı şöleni` geleneğini başlatanlardan biri oldu. 1992`den itibaren her yıl Boğaziçi Üniversitesi yaz okulunda ders vermeyi de ihmal etmedi. Son olarak `Life`s Episodes/Hayatın Olayları` başlıklı otobiyografisini yayımladı. (Boğaziçi Ü. Yayınları, 2002) Dün Boğaziçi Üniversitesi`nde Godfrey Goodwin anısına bir tören düzenlendi. Üniversitede ders verdiğim saatlere rastladığı için maalesef törene katılamadım. Buna hem üzüldüm, hem de beni mazur göreceğini düşündüm. Çünkü önce İngiliz Erkek Lisesi`nde, daha sonra Robert Lisesi`nde hocam olan Profesör Goodwin`in biz öğrencilerine telkin ettiği şeylerden biri, işimizi ciddiye almak, eksiksiz ve aksatmadan yerine getirmek olmuştu. Profesör Goodwin beni ve sınıf arkadaşlarımı İngilizce dili ve edebiyatıyla tanıştıran hocalarımızdan biri oldu. İngiliz Erkek Lisesi`nde sınıfa gramofon getirip çaldığı plakların, Batı klasik müziğiyle ciddi olarak tanışmamızın ilk vesilesi olduğunu çok iyi hatırlıyorum. Robert Lisesi`nde verdiği dersler ise benim açımdan Batı resim sanatı kadar Osmanlı mimarisi hakkında da bilgi edinmenin ilk adımları olmuştu. Profesör Goodwin her şeyden önce bir centilmendi. Biz öğrencilerine bir centilmen gibi davranmanın ne demek olabileceğine dair ilk fikirleri o verdi. Hocam Godfrey Goodwin ile en son 1997 yazında yüz yüze görüşme fırsatı buldum. 9 Ağustos Cumartesi günü kitaplarını imzalayacaktı. Bunu vesile edip kendisiyle bir mülakat yaptım. Mülakat 8 Ağustos günü Milliyet gazetesinin `Entelektüel Bakış` sayfasında `Osmanlı Mimarlık Tarihi`nin yazarı İngiliz profesör Godfrey Goodwin: Tarihin değeri bilinmeli` başlığıyla yayımlandı. Şunları söylüyordu: `1952`de, hakkında çok şey okuduğum İstanbul`a, cebimde sadece 25 sterlinle geldim. Ve o parayla bir ay geçirdim. İstanbul, beklediğim gibi, muhteşem bir şehirdi. Ama gerçek Türkiye`yi köylerde keşfettim. Hayat çetindi. Koşullar insanların yüzlerine de yansıyordu. Ne var ki tek kelime Türkçe konuşmadan, onları ziyarete geldiğimi anlattığımda, bütün o asık suratlar gülüyordu. Evlerini, hayvanlarını, hasatlarını gösteriyor, kalplerini açıyorlardı. Türkleri tanımaya böyle başladım. Böylece Türkiye`de hiç kurumayan bir kök saldım... Türk öğrencilerimin çoğu iyi öğrencilerdi. Bu husus hiç değişmedi. Ama zaman içinde onların kendi kültürlerine karşı tavırlarının değiştiğine tanık oldum. Bu tavrın değişmesinde küçücük bir katkım olduysa, ne mutlu... Batılı fikirler elbette çok önemli. Ama bunlar kendi temelleri üzerinde duran bir ülkenin değerlerinden üstün değildir...` Profesör Goodwin eserleriyle Türkiye`de gerçekten hiçbir zaman kurumayacak kökler saldı. Biz Türkler onu her zaman saygı ve sevgiyle anacağız. Nur içinde yatsın.

Kullanıcı profilini gör
Godfreyxroad
5 lvl
5 lvl

MesajKonu: Geri: Godfrey Goodwin anısına...   Ptsi Nis. 20, 2009 8:39 pm

çok yararı oldu amk saol Very Happy
Kullanıcı profilini gör
GodfreyxCeLLaD
5 lvl
5 lvl

MesajKonu: Geri: Godfrey Goodwin anısına...   Salı Nis. 21, 2009 9:13 pm

hadi ulayn ben araştırdım o kadar bilgin olsun genel kültürün gelişir okumadın kesin sen Smile

Kullanıcı profilini gör
Sponsored content

MesajKonu: Geri: Godfrey Goodwin anısına...   

Godfrey Goodwin anısına...
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası